CYPR

Dodane dnia 2010.12.08 -- Zaktualizowano dnia 2012.07.06

Czytaj blog Adeli  |  Czytaj blog Krisa z kraju CYPR

 

CYPR

- REPUBLIKA CYPRU (CYPR POLUDNIOWY)
 oraz
- TURECKA REPUBLIKA CYPRU PÓŁNOCNEGO

Etap I  -  27.03.10 – 04.05.10 -  1245 km - 1 miesiąc i 7 dni
Etap II  - 25.06.10 -  02.08.10 -  789 km - 2 miesiące i 7 dni
Etap III - 05.10.10 -  25.10.10 -  1200 km – 3 miesiące i 6 dni
Razem: 
3234 km – 6 miesięcy i 20 dni

Cypr jest wyspą podzieloną na dwa kraje. Południowa część to Republika Cypru, północna to Turecka Republika Cypru Północnego, potocznie zwane „stroną grecką” oraz „stroną turecką”. Określenia te są niestosowne i politycznie niepoprawne, ponieważ „Cypr turecki” jest ziemią okupowaną! W 1974 roku Turcja zbrojnie wkroczyła i bezprawnie zajęła północne ziemie. W 1983 roku proklamowana została Turecka Republika Cypru Północnego, oficjalnie uznawana jedynie przez Turcję.
Dla ogólnego ułatwienia (i by nikogo nie urazić), postanowiliśmy posługiwać się określeniami „Cypr północny” i „Cypr południowy”.

STEREOTYPY- FAKTY I MITY
„Cypr to Grecka wyspa”
Cypr nie jest Grecką wyspą. Cypryjczycy z części południowej, są spadkobiercami kultury helleńskiej. Ludność posługuje się językiem greckim oraz czerpie wiele greckich wzorców kulturowych.  Mimo to, Cypryjczycy tworzą odrębną nację. Cypr posiada własny rząd, prawo i własne instytucje.

„Cypr jest zamieszkany przez Greków i Turków"
 Nie jest to prawdą. Cypr zamieszkują greccy Cypryjczycy i tureccy Cypryjczycy. Mimo, że ich przodkowie pochodzą z Grecji oraz Turcji, Cypryjczycy stanowią oddzielne nacje.
Greccy Cypryjczycy są potomkami Mykeńczyków, którzy osiedlili się na wyspie w drugiej połowie drugiego tysiąclecia przed naszą erą. Tureccy Cypryjczycy natomiast, są potomkami żołnierzy Imperium Osmańskiego, którzy skolonizowali wyspę w 1571 roku.
Spotkaliśmy wielu Tureckich Cypryjczyków, którzy nie identyfikują się z Turkami i uważają ich za zaborców?okupację za opresję.

„Cypr jest podzielony na grecką i turecka stronę”
Cypr jest podzielony na grecką i okupowaną, a nie turecką, stronę! To tak jakby w czasach okupacji mówiono, że jest Polska niemiecka czy rosyjska. Greccy i tureccy Cypryjczycy żyli ze sobą w zgodzie. Było to nie na rękę państwom, które chciały mieć na wyspie swoje bazy wojskowe. Dzięki propagandzie nienawiści wśród społeczności cypryjskiej, na południowej stronie powstały bojówki nazistowskie, które doprowadziły w 1963 roku do wojny domowej między tureckimi i greckimi Cypryjczykami. Niecały rok później wylądowały na wyspie brytyjskie oddziały UNFICYP-u gotowe zaprowadzić „pokój”. Definitywny podział polityczny Cypru, dokonał się rękami żołnierzy tureckich, którzy w 1974 roku dokonali inwazji na północną część Cypru. Doszło do przymusowej segregacji ludności: tureccy Cypryjczycy zostali przesiedleni na północ a greccy, na południe. Powstały dwie części Cypru, przedzielone zieloną linią, która jest strzeżoną przez ONZ. W1983 roku proklamowano Turecką Republikę Cypru Północnego, uznawaną po dziś dzień jedynie przez Turcję. W 2004 roku odbyło się referendum dotyczące ponownego zjednoczenia wyspy. Tureccy Cypryjczycy zagłosowali w 65 % na tak, a greccy Cypryjczycy w 75.8% na nie.

 „Cypr jest wymarzonym miejscem na wakacje. Jest czarującą wyspą ze wspaniałymi plażami i dziewiczą naturą.”
Tak się złożyło, że byliśmy na Cyprze zarówno wiosną – przed sezonem, oraz latem – w samym szczycie sezonu. W naszej opinii nie ma na Cyprze nic godnego szczególnego polecenia. W sezonie jest bardzo drogo, bardzo gorąco, i niesamowicie tłoczno. Ponadto, sami Cypryjczycy nie są zbyt przyjaźni ani mili. Cypr jest wspaniałym miejscem dla tych, którzy dobrze się odnajdują w niemiłosiernym upale, na zatłoczonej plaży, na której nie ma gdzie wetknąć szpilki – jednym słowem, dla miłośników wielkich spędów i turystki masowej. Nie polecamy Cypru amatorom dwóch kółek. Dla rowerzystów nie ma tu nic specjalnego poza górami Trodos, górami biegnącymi na pograniczu, na wysokości Nikozji i półwyspem Kapras. Reszta to plaże, hotele, tłumy i wypalona słońcem roślinność. Zdecydowanie bardziej polecamy rowerowe wycieczki po wybrzeżach Turcji – będzie taniej, ciekawiej, ładniej i dużo przyjemniej.

ZAGROŻENIA
Można dostać zeza od oglądania lasek opalających się top less.
Poza tym to bezpieczna wyspa:-)

WARTO WIEDZIEC
1.Nazwy miast
Podczas kupowania biletów na prom z Turcji, byliśmy zdezorientowani, ponieważ nie mogliśmy połapać się skąd, dokąd i jak pływają promy. Później odkryliśmy, że mieszkańcy używają dwóch lub trzech nazw miejscowości –  greckie i tureckie.
Dla ułatwienia życia podajemy Wam greckie i tureckie odpowiedniki nazw miejscowości.
Greckie:                                                 Tureckie:
Famagusta (Ammóchostos)               Mağusa lub Gazimağusa
Kyrenia                                                  Girne
Nicosia  ( Lefkosia)                              Lefkoşa
Larnaca ( Kition)                                   Larnaka lub İskele
Limassol ( Lemesós)                           Limasol lub Leymosun
Paphos ( Pafos)                                   Baf
Ayia Napa (Agia Napa)                       Aya Napa lub Agia Napa

2. Godziny pracy
Na “południowej stronie” godziny pracy nie są zbyt długie. Greccy Cypryjczycy cenią sobie relaks na plaży z zimną frappe w ręku. W środy wszystko zamyka się wcześniej a w pozostałe dni, w środku dnia jest przerwa na sjestę.

Na „północnej stronie” nie ma sjesty. Sklepy i urzędy pracują w „normalnych” godzinach.

3. Elektryczność
Na Cyprze używane są brytyjskie gniazdka z trzema płaskimi bolcami ułożonymi w literę T. W każdym sklepie kupisz przejściówkę z wtyczki angielskiej na wtyczkę europejską (cena około 2€), albo opanujesz technikę "na ołówek".

Technika ta polega na tym, że wciskasz w górną dziurkę na uziemienie ołówek, tym samym odblokowując zapadkę w środku gniazdka, a potem na siłę wciskasz europejską wtyczkę. Działa.

JĘZYK
Urzędowe języki w Republice Cypryjskiej to grecki i turecki. Na północnej stronie – wyłącznie turecki. Jako, że Cypr był kolonią brytyjską, angielski na południowej stronie jest bardzo powszechny. Na stronie północnej też da się jakoś po angielsku dogadać.

PRZYGODY NA GRANICY CZYLI FORMALNOŚCI WIZOWE
Republika Cypru (Cypr południowy) w 2004 przystąpiła do Unii Europejskiej. Przepisy graniczne są identyczne jak w całej wspólnocie.

Żeby dostać się do Tureckiej Republiki Cypru Północnego, potrzebna jest wiza. Dla członków Unii Europejskiej, wiza jest darmowa, wydawana na granicy, na okres 90 dni. Aby uzyskać tę wizę pokonując granicę lądową, nie trzeba mieć ze sobą nawet paszportu.  Wystarczy dowód osobisty – sprawdziliśmy empirycznie.
Mur graniczny biegnący przez serce stolicy Cypru - Nikozję, dzieli miasto na dwa światy. Ten sztuczny twór otworzył swoje bramy w 2008 roku. Od ponad dwóch lat można swobodnie przekraczać granicę na wyznaczonych przejściach. W Nikozji ludzie nieraz chodzą na drugą stronę po parę razy dziennie – na zakupy, do knajpy itp.

JAK DOSTAĆ SIĘ NA CYPR
-  Połączenia z Republiką Cypru:
Samoloty z większości krajów europejskich i krajów basenu Morza Śródziemnego oraz promy z Grecji i greckich wysp (np. z Rodos).

- Połączenia z Turecką Republiką Cypru Północnego:
Samoloty:
Ponieważ Cypr Północny nie jest uznawany przez żaden europejski kraj, nie ma bezpośrednich lotów z Europy. Można polecieć do Turcji, a stamtąd liniami tureckimi na Cypr Północny. Samolotem można się dostać też na Cypr Północny z Bliskiego Wschodu. Są to połączenia bezpośrednie (m.in z Syrii i Jordanii).
Promy:
Promy z Turcji:
Firma Akgünler wypływa każdego dnia z Taşucu do Kyrenii (zwanej po grecku Girne
http://www.akgunler.com.tr/schedule.htm
Firma Fergün Denizcilik wypływa dwa razy w tygodniu w nocy z Mersinu do Famagusty (zwanej po turecku Mağusa lub Gazimağusa)
http://www.fergun.net/Kibris_Hakkinda_TR.aspx

Promy z Syrii:
Firma Akgünler pływa z Latakii do Famagusty (tur. Mağusa lub Gazimağusa).
http://www.akgunler.com.tr/schedule.htm. Warto upewnić się, ponieważ promy z, i do Syrii w niektórych miesiacach nie pływają.
Zawsze można też dostać się na Cypr Północny drogą lądową, z Cypru Południowego.

Na żadnym z promów nie pobiera się opłat za przewóz rowerów.
Nie ma połączeń promowych ani lotniczych pomiędzy Turcją a Republiką Cypryjską.
Nie ma połączeń promowych pomiędzy żadną z części Cypru a Libanem, Izraelem czy Egiptem. Istnieje jedynie możliwość wykupienia luksusowego, trzydniowego rejsu, do jednego z tych państw. Czasem przewoźnik dopuszcza możliwość popłynięcia tylko w jedną stronę, ale opłatę  i tak pobiera za bilet w dwie. Koszt takiej podróży wynosi ok. 300 Euro, w dodatku nie ma możliwości zabrania ze sobą roweru. Dużo taniej jest dostać się do tych państw z Cypru samolotem.

NOCLEG
Po obu stronach nie mieliśmy problemów z obozowaniem na dziko.

WODA
Woda z kranu, jest w większości miejsc ohydna i strach ją brać do ust. Z powodu panujących tu rokrocznie susz, występują trudności z pozyskiwaniem wody. Jednocześnie chemicy cypryjscy nie opanowali jeszcze sztuki wyważania proporcji i dodają za dużo chloru i zdecydowanie za mało wody :-) Na szczęście, na poboczach dróg, na stacjach benzynowych oraz przy sklepach, znajdują się duże zbiorniki z napisem „NERO”, w których znajduje się woda sprowadzana z Gór Trodos. 20L kosztuje 1,20 €. Jest to cena 1.5L wody z kiosku. W górach można sie zaopatrzyć w dobrą wodę z przydrożnych źródełek.
Po „północnej stronie” pitną wodę można zdobyć w meczetach (nie zawsze) oraz prosząc ludzi w restauracjach lub na stacjach benzynowych.
Oczywiście wodę można kupić w każdym sklepie. My jednak podróżując rowerami, potrzebujemy jej w wielkich ilościach i nie zamierzamy się rujnować wodą butelkowaną.

DROGI / RUCH SAMOCHODOWY
Ruch uliczny jest lewostronny! Drogi na całej wyspie są w bardzo dobrym stanie. Po „południowej stronie” spotkaliśmy się jednak z najgorszym oznakowaniem, jakie widzieliśmy w dotychczasowej podróży! Nie dość, że znaki są mylnie poustawiane, to jeszcze pokazują nieprecyzyjnie odległości, zdarza się, ze z błędem rzędu 6 km. W górach doprowadziło to do sytuacji, w której ledwie zdążaliśmy przed zmrokiem dojechać do zaplanowanej miejscowości, by uzupełnić zapasy wody. Po północnej stronie nie mieliśmy takich problemów.

MAPY
Cały Cypr objechaliśmy używając jedynie map z informacji turystycznej, która po obu stronach wyspy jest bardzo dobrze zorganizowana.

WALUTY
Od 2008 roku walutą obowiązującą w Republice Cypryjskiej jest Euro.
1€ = 2.0 TL (Lir Turecki)
1€ = 1.42 US Dollar
1€ = 3.91 PLN  
(Październik  2010)

W Tureckiej Republice Cypru Północnego obowiązuje Lir Turecki (TL lub TRY). Wszędzie bez problemów można płacić również w Euro, przy czym reszta również jest wydawana w Euro.
1 TL = 0.5 EUR
1 TL = 0.7 US Dollar
1 TL = 2 PLN
(Październik 2010)

CENY
Cypr południowy:
1.5L Wody – 0.35 EUR
1.5 L Mleka – 1.30 EUR
1 Bochen Chleba – 2 EUR
1 Kawa frappe – 2.5 EUR
Piwo w sklepie – 1 EUR
Piwo w knajpie – 2.5 EUR
0.5 kg Chałwy – 5.0 EUR
1 kg Pomarańczy – 0.80 EUR
1 kg Bananów – 0.5 - 2 EUR
1 kg Pomidorów – 1 - 2 EUR
1 kg Ryżu – 2.3 – 5 EUR
1 kg Soczewicy – 2.3 EUR
1 L Benzyny – 1.1 EUR
1 L Diesel – 0.80 EUR
Pocztówka – 0.5 EUR
Znaczek do UE – 0.5 EUR

Cypr północny:
1.5L Wody – 1 TL
1 turecki chleb – 0.85 TL
1 turecka herbata -  0.5 – 1 TL
Pide (turecka pizza) – 7 TL
Corba (zupa) – 5 TL
Piwo w knajpie – 3,5 TL
Coca cola 200 ml – 1,5 TL
1 kg Pomidorów – 1-2 TL
1 kg Ogórków – 1-2 TL
1 kg Pomarańczy – 1-2TL
1 kg Cebuli – 2 TL
1 szt. Ayran – 0.8 TL
0.5 kg Chałwy – 10 TL
Pocztówka – 1 TL
Znaczek do UE – 0.7 TL

WYMIANA WALUTY
W Republice Cypru – kraju, w którym wszystko kręci się wokół kasy, nie ma problemu z wymianą pieniędzy. Po północnej stronie Euro możesz wymienić nie tylko w kantorach ale również i w sklepach.

BANKI / KARTY / BANKOMATY
Jest mnóstwo banków, bankomatów i wszelakich urządzeń do liczenia, przeliczania, wymieniania, naliczania, przemieniania, rachowania, numerowania, obdzierania, wyzyskiwania, łupienia, wykorzystania i zdzierstwa.. Za wszystko możesz zapłacić kartą.

INTERNET
Po obu stronach nie ma problemów z Internetem.

SKLEPY ROWEROWE
Na Cyprze nie jest łatwo zaopatrzyć się w lepszy sprzęt. Przeszukawszy całą wyspę, znaleźliśmy ostatecznie tylko jeden profesjonalny sklep rowerowy – „Micromania”. Jego filie znajdują się w Nikozji i Limassol. Po północnej stronie nie widzieliśmy sklepów z częściami rowerowymi. Warto pamiętać, że transport na wyspę jest drogi, większość części jest sprowadzana z Wielkiej Brytanii, więc ich cena bywa podwójna.
Poniżej zamieszczamy adresy sklepów:
Micromania:
15C Stasinou,
Egkomi Municipality,
2404, Nicosia
 (+357)22661517
Micromania:
232 Makariou III Ave,
3030, Limassol
Phone: (+357)25376839
http://www.micromania.com.cy/biker/

Czytaj blog Adeli  |  Czytaj blog Krisa z kraju CYPR

Komentarze

Dlaczego ktoś usunął mój

Dlaczego ktoś usunął mój komentarz na temat lasek TOP LESS? buuu :(((

Super!Bardzo przydatne

Super!Bardzo przydatne informacje. Pieknie zrobiona strona.Dziekuje:-)

kaski

hej, interesuje mnie informacja, czy to prawda, że kaski są obowiązkowe na Cyprze?

Witaj Aga, Przyznam się, że

Witaj Aga,
Przyznam się, że nie pamiętam. My zawsze jeździmy w kaskach więc nie zwracaliśmy uwagi na przepisy dotyczące kasków.